Densorphin (Daha Yoğun ve Sıkı, Seksi ve Mutlu bir Cilt)
Daha Yoğun ve Sıkı, Seksi ve Mutlu bir Cilt

Yaşamın ana hedefi  Üreme (Reproduction of Life)

 

Cinsel çekicilik sağlam, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip sağlıklı, enerjik ve genç görünümle tanımlanır. Ergenlik döneminde artmaya başlayan  endorphinler  ve cinsel hormonların üretimi 20-30 yaşlarımızda zirveye ulaşır.

Üreme aşamasından sonra cinsel çekiciliği korumak için artık fizyolojik bir ihtiyaç kalmadığından dolayı endorphinler ve cinsel hormon seviyeleri değişir, menopoz ve andropoz başlar.  Vücut ve cilt daha hızlı yaşlanmaya başlar, sonuç olarak hücre yenilenmesi azalır,  ciltte yoğunluk ve sıkılık kaybı , enerji azalımı ve sonunda kırışıklık oluşumu başlar

Menopause : Menapoz sırasında oluşan estrogen azalması sonucu cilt yaşlanmasının hızlanması

Andropause : Cilt yaşlanmasında önemli bir rol oynayan testosterone üretiminin azalması

Sonuç olarak;

 • Kolajen üretiminde azalma ve Epidermal incelme
 • Artan cilt kuruluğu, dehidrasyon
 • Azalan cilt esnekliği, kırışıklık oluşumu, vs.
 • Kadın ve erkeklerde oluşan endorphin eksikliği ruh hali değişikliklerine, cilt canlılığının azalmasına ve hassasiyetin artmasına neden olabilir.

Hormonlar vücudumuz tarafından üretilen, organlar ve dokular arasındaki iletişimi sağlayan molekülleri işaret eder. Bu elçiler fizyoloji düzenleme ve davranışsal faaliyetlerimizde önemli bir rol oynamaktadırlar.Yaşlandıkça belirli hormonların seviyeleri hem kadınlarda hem de erkeklerde azalmaktadır. Özellikle mutluluk hormonu olarak da bilinen seks hormonları (estrojenler ve androjenler) prekürsor DHEA (Dehydroepiandrosterone) ve β-endorphinler bu durumdadırlar.Bu hormonal değişiklikler hem kadınlarda hem de erkeklerde deri kalitesini etkiler. Menopoz/Andropoz sırasında ve sonrasında, hormonlardaki değişikler sonucunda cilt birçok değişikliğe uğrar.

 • Epidermiste  hücre döngüsü azalır, bu da kutanöz dokunun incelmesine ve stratum corneumun dehidrasyonuna neden olur
 • Dermis’te östrojen kaybından kaynaklanan kolajen (1 ve III) ve hyaluronic asit sentezlenmesi cilt yoğunluğunun ve hacminin kaybına neden olur.

Cilt yoğunluğuna önemli katkısı bulunan ve kolesterolden türetilen DHEA (Dehydroepiandrosterone) hem kadınlarda hem de erkeklerde çoğunlukla adrenal bezlerde üretilir ve buradan genel dolaşıma salgılanır. DHEA’nın adrenal salınımı kademeli olarak artar ve 20-30 yaş aralığında maksimum seviyesine ulaşır, 40-50 yaş aralığından itibaren belirgin şekilde azalır 

(1). Birçok çalışmada seks hormonlarının artmasıyla DHEA’nın topikal uygulanmasının kolajen sentezini indüklediği, MMP düzeylerini düşürdüğü (2) ve cilt kalınlığını ve hidrasyonunu artırdığını gösterdi (3). β-endorfin analjezik (morfin benzeri) ve öfori indükleyici hormondur. Esas olarak merkezi ve periferik sinir sisteminin nöronlarında üretilir. "Endorfin" kelimesi, Yunan mitolojisinde uyku tanrısı olan "İçeriden" ve Morpheús anlamındaki éndon sözcüklerinden kaynaklanmaktadır. Bu kelimeler birlikte "endo (genous) (mo) 'rphine" yaratır. β-endorfinler;

 • Yara iyileşmesini ve epitelizasyonunu hızlandırır.
 • Fibroblast proliferasyonunu ve keratinositlerin farklılaşmasını ve migrasyonunu stimüle ederler

Beyindeki DHEA (Dehydroepiandrosterone) antioksidan ve anti-inflamatuar güçleri sayesinde nöronlar üzerinde koruyucu bir etki yapar. Buna ek olarak DHEA dopamin ve β-endorfin gibi bazı nötransmitterlerin sentezi ve salımını mödüle eder (4). Menopozdan sonra kadınlarda β-endorfin düzeyleri azalırken DHEA’nın oral yoldan verilmesinin bu seviyeleri normalleştirdiğini göstermiştir (5). 

Son zamanlarda derimizin DHEA’nın dolaşımından veya hatta kolesterolün DHEA’ya dönüşümü yoluyla seks hormonlarının sentezi için gerekli tüm enzimleri tuttuğu tespit edilmiştir. Bu nedenle cildimiz otonom olarak aktif seks hormonlarını yerinde üretebilir ve hücre içi seviyelerini yerel ihtiyaçlara göre kontrol edebilir.  Cildimiz ayrıca β-endorfin hormonu üretebilir. Nitekim keratinositler, fibroblastlar ve melanositler merkezi sinir sisteminden bağımsız olarak β-endorfin sentezleyebilirler. Dahası, bu hücreler, bu hormonun spesifik reseptörü "μ-opioid reseptörü (MOR)" taşırlar (6). Sonuç olarak, bu iki molekül, topikal olarak uygulanan ürünler için son derece ilginç hedeflerdir. Son bilimsel bulgular monk’s peper’in MOR!a bağlanabildikleri ve onları aktive ederek bir β-endorfin benzeri etki yapabildiklerini ortaya koymuştur (8).  Bu nedenle bu doğal moleküllere β-endorfin aktivitesini taklit etme kabiliyeti nedeniyle phyto-endorphinler denir. Monk’s peper bazlı Densorphin, DHEA’nın biyosentezini uyarır ve cildin cinsel hormon üretme kabiliyetini artırır.  50 yaş üzeri kadınlar ve erkekler üzerinde yapılan klinik çalışmalar, Densorphin'in her iki cinsiyete ait yüz ve vücut bölgelerindeki cilt yoğunluğunu önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Cildin esnekliği de uygulamayı takiben önemli ölçüde iyileşmiş, önce ve sonra resimler net bir şekilde Densorphin’in kırışıklık karşıtı bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak;


Densorphin ™ 50 yaşın üstündeki kadınlarda ve erkeklerde hormonal değişiklikler nedeniyle yaşla ilişkili deri yoğunluğunda ve elastikiyet kaybını azaltır.

Özellikleri

 • Sadece 1 ay sonra cilt yoğunluğunu artırır
 • Kırışıklıkları gözle görülür şekilde azaltır
 • Cildin esnekliğini geri kazandırır
 • Zamanla incelmiş cilde yeniden yastık yaratır (builds cushion)

Klinik Çalışmaları

In Vitro Studies

 • Stimulation of DHEA biosynthesis
 • Rapid improvement of skin elasticity

In Vivo Study

 • Densifying effect on body tissues after 1 month
 • Densifying effect on the face after 1 month
 • Visible anti-wrinkle effect after 1 month

Önerilen Kullanım Oranları 

 • 2,0 %

Uygulamalar

 • 50 yaş ve üzeri yaşlanma karşı tedaviler
 • Erkek cilt bakım formülasyonları
 • Kolajen ve elastin boosters
 • Sıkılaştırma  (firming) ve kaldırma (lifting) formülasyonları
 • Cilt onarım formülasyonları

INCI-Deklerasyonu

Vitex Agnus Castus Fruit Extract, Maltodextrin, Aqua

Preservative - free

 Alcohol - free

Her Hakkı Saklıdır © 2012 Tasarım & Yazılım : Network Yazılım